Jak zaplatit hypotéku z prodeje nemovitosti v 5 krocích

Jak zaplatit hypotéku z prodeje nemovitosti v 5 krocích

Jsem majitel nemovitosti a mám zájemce, který kupuje můj byt skrze svou hypotéku. Jak na to? Dozvíte se v tomto článku. Prodej nemovitosti, na které je hypotéka, může být složitý proces, ale s mými radami to zvládnete hladce. V tomto článku vám ukážu, jak postupovat krok za krokem, abyste úspěšně splatili svou hypotéku z prodeje nemovitosti. Doporučuji vám přečíst si můj článek a následovat jednotlivé kroky.

Krok 1: Dohodněte se na termínu zaplacení

Nejprve je důležité si vzájemně dohodnout termín, kdy dojde k zaplacení. Tento termín by měl být pevně stanoven a obě strany by měly být s ním seznámeny. Jasná dohoda o termínu je klíčová pro hladký průběh celého procesu. 

Krok 2: Získejte kvitanci od banky a termín do kdy vystaví kvitanci

Dalším krokem je kontaktování vaší banky, abyste získali tzv. kvitanci, což je vyčíslení úvěru k přesnému datu. V kvitanci najdete:

  • přesnou částku, kterou je třeba zaplatit
  • termín, do kdy musí mít banka peníze na účtu
  • povolení banky o prodeji ( souhlas s prodejem)
  • povolení o tzv. zákazu zcizení
  • potvrzení banky, že po zaplacení úvěru ve stanové lhůtě bude dělat kroky k odstranění hypotéky z nemovitosti.

Krok 3: Získané vyčíslení předejte kupujícímu

Kupující a jeho banka potřebují toto potvrzení k tomu, aby úvěrující banka kupujícího mohla odeslat na základě tohoto vyčíslení peníze do banky Vlastníka. Tyto peníze si banky posílají mezi sebou.

Krok 4: Buďte aktivní

Jako vlastník kontaktujte banku po uplynutí lhůty na uvedeném vyčíslení do jednoho až dvou dnů a zjistěte:

  • Obdržela peníze a vydá Vám potvrzení o splacení úvěru
  • Zda po po zaplacení úvěru za vás podá žádost na katastr a uhradí poplatek za vklad ve výši 2.000 Kč, nebo zda Vám toto potvrzení posílá poštou a Vy sami podáváte a hradíte poplatek na katastrálním úřadě. 

Toto potvrzení je nutné pro katastrální úřad, aby mohl vymazat hypotéku z nemovitosti a vy jako Vlastník jste mohli získat peníze z prodeje na svůj účet.

Krok 4: POZOR 

Banka vlastníka musí vystavit správý návrh na vklad, kde musí na této žádosti pro katastrální úřad být už jméno Kupujícího proč ? 

V okamžiku, kdy jste vložili Kupní smlouvu jste zahájili proces změny vlastnictví na kupujícího. Katastrální úřad, tedy v době, kdy budete jako Vlastník podávat žádost o vymazání hypotéky, tak musí Vaše banka připravit tzv. návrh na vklad se jménem kupujícího. Pokud jste tak učinili, katastrální úřad Vám odstranění hypotéky neuzná a musíte podat znovu a znovu platíte 2.000,-Kč a peníze na Váš účet přijdou pozdě. 

 

Závěr

Pokud se se mnou budete chtít o něčem poradit, spojte se se mnou prostřednictvím kontaktů na mém webu. Rád vám pomohu s jakýmkoliv dotazem nebo problémem, který byste mohli mít. Přeji vám úspěšný prodej vaší nemovitosti a hladké splacení hypotéky!

```

Milan Břečka
Autor: Milan Břečka

Jsem je zkušený a stále učící se realiťák razící heslo:

BUĎ MÁŠ VÝSLEDKY NEBO VÝMLUVY. NEMŮŽEŠ MÍT OBOJÍ

 

Jsem týmový hráč, proto se obklopuji týmem lidí, kteří jsou zaměřeni na spokojenost klienta a kvalitně odvedenou práci. 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Úspěšné kroky k prodeji

zpracováním osobních údajů